Mapa Běloruska

Běloruská republika je vnitrozemský stát ve východní Evropě. Od roku 1991 je nezávislou zemí, protože se stálo jednou z nástupnických zemí Sovětského svazu. Přesto je ruský vliv stále citelný. Zejména politicko-hospodářské vztahy Běloruska a Ruska jsou na vysoké úrovni.

Kromě Ruska (na severozápadě) hraničí Bělorusko na západě s Polskem, Litvou a Lotyšskem, na jihu hraničí s Ukrajinou. Hlavním městem je Minsk.

V zemi žije kolem 10 milionů obyvatel, většinu tvoří Bělorusové. Velké zastoupení mají také Rusové, Poláci a Ukrajinci. Úředními jazyky jsou běloruština a ruština, píše se azbukou. Většina obyvatel vyznává křesťanství, pravoslavné, katolické i protestantské. Malé zastoupení má i judaismus a islám.

Dovolená v Bělorusku

Klima je podobné tomu našemu ve střední Evropě, s tím rozdílem že je zima chladnější. Průměrná zimní teplota se pohybuje kolem -6°C, letní průměrná teplota je 18°C.

Jste fanoušci spíše kulturních památek nebo obdivovatelé přírodních krás? V Bělorusku naleznou vyžití oba typy turistů. V Minsku naleznete stavby ze 17. století, za zmínku stojí především katedrála, bernardinský klášter nebo Trojické náměstí. V Minsku mají své nezastupitelné místo i velké parky, muzea, divadla a opera. Další památky naleznete ve městech Grodno, Vitebsk a Polock.

Obdivovatelé přírodních krás se mohou těšit na rozsáhlé lesy s volně žijícími losy, rysy, zubry, vlky nebo medvědy. Lesy jsou prostoupeny říčními toky a jezery. Jezera jsou převážně menšího rozsahu, ale je jich kolem 10 tisíc.

 

Základní informace

  • Hlavní město: Minsk
  • Rozloha: 207 000 km2
  • Počet obyvatel: 9,7 milionů
  • Jazyk: běloruština, ruština
  • Měna: Běloruský rubl
  • Náboženství: křesťanství
  • Obyvatelstvo: Bělorusové, Rusové, Poláci, Ukrajinci

 

Comments are closed.