Mapa Islandu

Na severu Atlantského oceánu leží ostrov Island, na kterém je stejnojmenný stát. Hlavním městem je Reykjavík, které se díky své poloze může pyšnit titulem nejseverněji položeným hlavním městem světa a pokud bychom brali v potaz pouze Evropu, tak je to zároveň i nejzápadněji položené hlavní město tohoto stařičkého kontinentu.

Island je rozlohou přibližně o ¼ větší než Česká republika. I přes tuto relativně malou rozlohou nalezneme zde velkou přírodní rozmanitost, která je z velké části způsobena polohou. Ostrov leží na riftové zóně dvou litosférických desek středoatlantského hřbetu, díky které je patrné působení zemských sil i na povrchu. Island je zemí, která je známá svými geotermálními zdroji. Kromě geotermálních pramenů, sopek a gejzírů zde nalezneme i pravý opak, a to ledovce, fjordy či vodopády.

Počasí na Islandu je z pohledu středoevropana chladné, ale pokud bychom brali v úvahu polohu, tak je počasí/ podnebí Islandu velmi příznivé. Důvody jsou dva. Prvním důvodem je již zmíněné geotermální působení a druhým důvodem je teplé proudění Golfského proudu, které ohřívá jihozápadní pobřeží. Průměrné zimní (lednové) teploty se pohybují kolem 2-3 °C, letní (červencové) teploty dosahují 12-13 °C. Pro islandské počasí je typická jeho proměnlivost.

Dovolená na Islandu

Island není typickou destinací pro vyznavače sluníčka a moře. Přesto se na Island vypraví mnoho turistů, zejména vyhledavači nedotčené přírody.  Vhodnou dobou pro výjezd jsou letní měsíce, ve kterých Slunce skoro nezapadá, zatímco v zimních měsících je po většinu dne tma. Co navštívit, když se rozhodnete pro cestu na Island? Rozhodněte se nezapomeňte vykoupat v termálním pramenu, navštivte tzv. Komáří jezero, obdivujte nejznámější islandskou sopku Heklu, ledovce a nebo fjordy a ptáky patřící mezi papuchalky.

Pro velké dobrodruhy nebude k zahození možnost výstupu na sopku Hekla nebo na některý z ledovců.

Základní informace

  • Hlavní město: Reykjavík
  • Rozloha: 103 000 km2
  • Počet obyvatel: 320 tisíc
  • Jazyk: islandština
  • Měna: islandská koruna
  • Náboženství: protestanti
  • Obyvatelstvo: Islanďané

 

Comments are closed.