Mapa Itálie

Stát, jehož tvar připomíná obrys boty, to je Itálie. Itálie leží v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Sousedí s Francií, Švýcarském, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř Itálie existují 2 enklávy – Vatikán a San Marino. K Itálii patří i dva ostrovy Sardinie a Sicílie nebo exkláva ve Švýcarsku Campione d´Italia. Břehy jsou omývány celkem 4 moři. Ze západu Tyrhénským a Ligurským mořem, z jihu Jónským mořem a z východu Jaderským mořem.

Povrch Itálie je značně rozmanitý. Sever je tvořen Alpským masívem. Přes celou Itálii se táhne horské pásmo Apeniny. Mezi Alpami a Apeninami se na severu nachází Pádská nížina, která je hojně využívané k zemědělské produkci.

Podnebí je na většině území subtropického charakteru, pouze na severu se dá mluvit spíše o klimatu mírného pásma (teploty ovlivněny horami) .

Dovolená v Itálii

Ročně jí navštíví desítky milionů turistů, to z ní činí jednu z nejnavštěvovanějších zemí světa. Itálie, spolu s Řeckem, je považována za kolébku evropské civilizace. Díky tomu naleznete v každém městě antické památky. V Římě naleznete například Koloseum, Kapitol, Forum Romanum, fontánu di Trevi a v podstatě i Vatikán. Pro romanticky založené duše je příznačná návštěva Benátek, které můžete doslova proplout. Město je prošpikováno kanály, takže stačí nasednout do gondoly a kochat se. Mezi další vyhledávané destinace a památky patří Florencie, Šikmá věž v Pise, město módy Milán, Vesuv, Pompeje a Neapol.

Hledáte dovolenou u moře? Není nic jednoduššího, než jet do Itálie. Po celém pobřeží naleznete nádherné pláže. Nejznámější střediska jsou Bibione a Rimini. Letní pohodu dokresluje noční život, zábava a italská kuchyně. Ochutnejte pravou italskou pizzu a těstoviny.

Po celý rok se vypraví mnoho turistů do Alp. Alpské silnice jsou ideálním místem pro cyklistický trénink nebo túru. V zimě je připraveno pro lyžaře mnoho kvalitních sjezdovek.

Základní informace

  • Hlavní město: Řím
  • Rozloha: 300 000 km2
  • Počet obyvatel: 60 milionů
  • Jazyk: italština
  • Měna: euro
  • Náboženství: křesťanství
  • Obyvatelstvo: Italové

 

Comments are closed.